ETS 2 1.32 [PROMODS 2.31+RUSMAP 1.8.1]+[ROEXTENDED]+[SOUTHERN REGION 7.5]+[AFRO MAP 1.6]+[PJ INDOv2.5]+[TURKEY MAP 1.32]

Polish
Hoenhaim
Posts: 15
Joined: 26 Oct 2018 13:18
Donation rank:

19 Nov 2018 21:08

witalg wrote:
19 Nov 2018 19:23
Fakt za dobra karta bezsens, do tego procka to idealna jest .....
https://www.morele.net/karta-graficzna- ... ox-975439/
Mam zamiar ją kupić , wielu moich znajomych chwali taki układ jak w/w.
Przekonałeś mnie! Też ją wezmę! Ale powiedz czy zasilacz 550 W wystarczy do tej karty? Skąd wiesz, że ta karta jest idealna do konfiguracji jak wyżej?
Z drugiej strony moja płyta główna to: https://www.asus.com/pl/Motherboards/M5A97_EVO_R20/
Z opinii wynika, że jest świetna do OC (Prawda, sam podkręciłem FX6300 do 4,6 Ghz).
Hoenhaim,
GG: 3034307

witalg
Posts: 298
Joined: 03 Oct 2015 17:36
Donation rank:
Location: Lodz

19 Nov 2018 21:24

Hoenhaim wrote:
19 Nov 2018 21:08
witalg wrote:
19 Nov 2018 19:23
Fakt za dobra karta bezsens, do tego procka to idealna jest .....
https://www.morele.net/karta-graficzna- ... ox-975439/
Mam zamiar ją kupić , wielu moich znajomych chwali taki układ jak w/w.
Przekonałeś mnie! Też ją wezmę! Ale powiedz czy zasilacz 550 W wystarczy do tej karty? Skąd wiesz, że ta karta jest idealna do konfiguracji jak wyżej?
Z drugiej strony moja płyta główna to: https://www.asus.com/pl/Motherboards/M5A97_EVO_R20/
Z opinii wynika, że jest świetna do OC (Prawda, sam podkręciłem FX6300 do 4,6 Ghz).
Ja nawet nie podkręcałem procka ,wole nie.
Pytałem informatyka i z morele.net też i obaj potwierdzili że to super układ.
Mam taką sama płytę główna.
Zasilacz spoko., masz nawet lepszy od mojego.

User avatar
Vøytek
Developer
Posts: 10276
Joined: 05 Jan 2014 19:38
Location: Prague, Czech Republic
Contact:

20 Nov 2018 16:20

Hoenhaim wrote:
19 Nov 2018 17:58
SSD nie ma sensu używac jako systemowego, no chyba ze jako dodatkowy
To jest ciekawe stwierdzenie - skąd czerpiesz wiedzę? Nie jestem oczywiście ekspertem, ale miałem dysk SSD od wielu lat i teraz mam kolejny. Obydwóch używałem zarówno pod system jak i gry. Ten stary, mniejszy, jest teraz w drugim kompie gdzie Windows + League of Legends spokojnie się mieszczą, a ja w głównym kompie miałem problem z miejscem na inne gry, które raz na jakiś czas odpalam.
Różnica między SSD i HDD jest ogromna, możesz w ten sposób łatwo ożywić każdego złoma (no dobra, prawie każdego) ;) Nie wyobrażam sobie nie mieć jeszcze dysku SSD w 2018, prawie 2019 roku. Jak dla mnie to już standard od kilku lat - choć to samo ktoś mi powie o RAMie. Ja miałem 4GB jeszcze w maju 2017 i dopiero od wtedy mam 8GB, mimo że niektórzy bez 16GB ani rusz... Każdy ma swoje przyzwyczajenia i potrzeby, ale o konieczności posiadania SSD przekonałem się już dawno i serdecznie polecam ;) Sam teraz raczej rozglądam się za nowym, większym i jeszcze szybszym SSD niż za drugą kością 8GB, bo 16GB mi do niczego niepotrzebne, zaś miejsce na dysku jak najbardziej, bo chętnie odpalałbym każdą grę i program właśnie z SSD.

Widzę że linkujecie sobie kartę z zaledwie 2GB pamięci wideo - to raczej samobójstwo. Moja karta ma 2GB (Zotac GTX660), a to był średniopółkowy model z 2013 roku bodajże. 5 lat w technologii to przepaść. Dziś tylko 4/6/8GB (skłaniałbym się oczywiście ku 8, jeśli budżet pozwala). Wszystko jest kwestią budżetu, to jasne, ale może lepiej czasami odłożyć i kupić coś co starczy na dłużej ;)

Pozwolę sobie podlinkować pierwszy, lepszy wątek znaleziony w Google: http://forum.pclab.pl/topic/1176046-Wym ... 0-na-1050/
Już 2 lata temu odradzano tego GTXa 1050 właśnie ze względu na marne 2GB pamięci.
Końcówka "50" w modelu karty sugeruje niższą półkę niż "60". Dlatego najlepsze karty to 980, 1080 itp. Zmiana z 660 na 1050 to tak jakby... Krok wstecz. Karta jest nowsza, może i wyciągnie trochę więcej klatek, ale to nieopłacalny wzrost wydajności. Poczytaj jeszcze więcej na forach technologicznych, popytaj - dowiesz się co i jak z Twoim budżetem i co się ładnie komponuje z tym CPU.

Rozumiem że możecie chcieć kupić kartę pod ten procek, tak by nie była spowalniania (za mocna karta przy słabym CPU nie pokaże pełni możliwości) ale to ślepa uliczka. W końcu i tak będziecie musieli zmienić procka, a przy tym płytę i być może RAM. To jest nieuniknione. Nie lepiej raz a dobrze zainwestować w kartę, by była na przyszłość gotowa na mocniejszy procesor? ;)
Ja wymieniłem CPU, a więc i płytę główną oraz RAM półtora roku temu i teraz moja karta graficzna na pewno jest już wykorzystywana do granic możliwości i być może w pewnym sensie spowalnia procesor w grach... Ale nie było mnie stać na zakup wszystkiego naraz. Karta graficzna wyjdzie drożej niż wszystko inne razem - wolałem więc przygotować sobie solidną podstawę pod przyszłą kartę graficzną. Gdy już ją kupię, wydajność poleci w górę jak szalona, bo nie będę miał starego CPU blokującego możliwości karty w grach.

Dla rozeznania, miałem sprzęt z połowy 2010 roku:
Intel Core i7 860 2,8GHz
ASUS P7P55D-E PRO
4 GB RAM 1333MHz
Zotac GTX660 2GB (<- kartę kupiłem bodajże w kwietniu 2013, żeby zastąpić MSI Radeon 5750 1GB)

Ten zestaw nie miał już perspektyw na rozbudowę. Mógłbym dołożyć trochę RAMu i koniec. W pewnej chwili trzeba się rzucić na pełne "odświeżenie" ;)
Image
Currently working on: various stuff
#1 forum spammer
Enjoying PM since 1.52
YouTube channel [PL]: http://youtube.pl/vooytek

Ssimoo
Posts: 491
Joined: 28 Dec 2015 18:50

20 Nov 2018 18:16

Dodam tylko, że większa ilość pamięci nie musi oznaczać wiekszej wydajności. Liczy się też, a może przede wszystkim, taktowanie i przepustowość szyny.
Poza tym zamiana 660 na 1050 to ogromny skok. GF 1050 jest ciut bardziej wydajny od GF 970 (a to ledwie jedna generacja w górę!)

User avatar
Vøytek
Developer
Posts: 10276
Joined: 05 Jan 2014 19:38
Location: Prague, Czech Republic
Contact:

20 Nov 2018 18:56

Ktoś tam wyliczał, nie pamiętam czy w wątku który podlinkowałem, że to 10-20% wzrost. Trochę mało. Ilość pamięci ma ogromne znaczenie w przypadku tekstur (jeśli zależy nam na wysokich), a gry będą wymagać więcej i więcej ;) Jak pisałem - jasne że będzie lepiej, bo nowsza technologia, wyższe taktowanie, wyższa przepustowość pamięci - ale to zbyt mały skok wydajności jak na taką kwotę, moim zdaniem. I tak będzie trzeba tę kartę wymienić w niedługim czasie, więc czy to się opłaca? Trzeba ocenić ostatecznie samemu, inni tylko doradzają wedle swoich upodobań i wiedzy ;) Każdy ma inne wymagania.
Image
Currently working on: various stuff
#1 forum spammer
Enjoying PM since 1.52
YouTube channel [PL]: http://youtube.pl/vooytek

Hoenhaim
Posts: 15
Joined: 26 Oct 2018 13:18
Donation rank:

20 Nov 2018 19:08

A wracając do dysku SSD to wiem jaki jest bo miałem, system uruchamiał się w jakieś 11 sekund :) zastanawiam się czy lepiej mieć dysk SSD i zrobić tak, że zainstalowana będzie na nim tylko ETS 2, a system na zwykłym HDD? Zazwyczaj jak instaluję grę na np. SSD to i tak katalog do modów tworzy się na dysku systemowym, a więc na HDD co z kolei będzie miało wpływ na czytanie modów, nie? Czy to ma znaczenie? czy liczy się tylko na jakim dysku jest zainstalowana gra? Wiadomo, że SSD są szybsze ale też mają swoje minusy.
Hoenhaim,
GG: 3034307

User avatar
BruceD
Posts: 425
Joined: 22 Apr 2016 02:12
Donation rank:
Location: Lublin

20 Nov 2018 19:15

Wiesz, że możesz zmienić miejsce docelowe katalogu z profilami (i modami włącznie)?

witalg
Posts: 298
Joined: 03 Oct 2015 17:36
Donation rank:
Location: Lodz

20 Nov 2018 19:18

Wiem to wszystko co pisze Votek. Zgadzam się z tym całkowicie.
Procka nie zmienię nigdy w tym kompie, i kupowanie lepszej karty ,a co za tym idzie dużo droższej do FX-6300 nic mi nie da. Lepiej dać te 3.5 tys.na sprzęt.W moim przypadku tylko ETS2 , ATS. Te 2gb wystarczy dla tych gier. Gram jeszcze tylko w brydża.
Last edited by witalg on 20 Nov 2018 19:26, edited 1 time in total.

User avatar
Vøytek
Developer
Posts: 10276
Joined: 05 Jan 2014 19:38
Location: Prague, Czech Republic
Contact:

20 Nov 2018 19:26

Jakie minusy mają dyski SSD, poza pojemnością i wyższą ceną? ;)

Ja mam system i ETSa (oraz parę innych programów i gier) na SSD, a trochę innych plików (zdjęcia, jakieś stare backupy itp.) na HDD. Ten dysk HDD usypia się w ciągu iluś tam minut i odpala ponownie tylko wtedy, gdy akurat zechcę coś z niego wyciągnąć. Więc jak najbardziej da się pracować na samym SSD i jest to bardzo komfortowe.

Możesz mieć system na HDD, grę na SSD i folder z modami na HDD - ale to wpłynie na czas wczytywania modów. Ja mam wszystko na SSD, więc nie jestem w stanie powiedzieć o ile wolniej to wszystko pójdzie, ale SSD kilka lat temu kupiłem właśnie dlatego, że wkurzało mnie długie wczytywanie systemu czy gier.

Mogę jedynie powiedzieć co wynika z moich testów zrobionych całkiem niedawno:
ETS 1.32 i ProMods 2.31, żadnych innych modów. System i gra na SSD.
Włączam grę i wczytuję profil.
Czas wczytywania samych modów z HDD: 30 sekund
Czas wczytywania samych modów z SSD: 11 sekund
Teraz w menu głównym klikam na "Profile" i na liście profili ponownie wybieram ten sam profil (bez wyłączania gry)
Czas wczytywania samych modów z HDD i z SSD: 8 sekund

Zatem za pierwszym razem jest znacznie dłużej (a trzeba brać poprawkę na to, że nikt z nas zapewne nie gra na samym ProMods, ale też z innymi modami, więc czas rośnie do o wiele większej różnicy, powiedzmy 30 sekund vs 2 minuty). Za kolejnym razem wynik jest w zasadzie taki sam... Ale kto w ten sposób wychodzi na listę profili i wczytuje ponownie? Zatem to pierwsze wczytywanie zaraz po włączeniu gry jest istotne ;) No i naturalnie szybkie doczytywanie plików w trakcie gry.

No i zależy czy ktoś gra też w inne gry, gdzie najpierw wczytujemy menu, później jakiś tam pierwszy poziom, po 20 minutach kolejny... Tutaj zaoszczędzimy jeszcze więcej czasu.


Jednak to wszystko znów sprowadza się do jednego - jakiej wydajności ktoś oczekuje, za jaką cenę, w jakiej jakości grafiki, w jakich grach... Sporo kryteriów, a ja mówię w pewnym sensie "pod siebie", jak każdy z was ;)
witalg wrote:
20 Nov 2018 19:18
W moim przypadku tylko ETS2 , ATS. Te 2gb wystarczy dla tych gier.
No właśnie - jeśli nie grasz w nic bardziej wymagającego, to "przeżyjesz".
Jednak moja karta ma już wyraźne problemy na przykład w AC: Odyssey, a i w innych grach nie mogę sobie już pozwolić na najwyższe detale przy 60 klatkach na sekundę (a nawet spadają poniżej 30 w najgorszych momentach). Obniżam grafikę na tyle ile mogę, by wciąż w miarę wyglądała, ale to nie jest satysfakcjonujące rozwiązanie. Nie chcę znaleźć się w punkcie, gdzie będę musiał grać na najniższych detalach w 15fps, zatem upgrade karty musi nastąpić znacznie szybciej ;)
Image
Currently working on: various stuff
#1 forum spammer
Enjoying PM since 1.52
YouTube channel [PL]: http://youtube.pl/vooytek

Hoenhaim
Posts: 15
Joined: 26 Oct 2018 13:18
Donation rank:

20 Nov 2018 20:01

witalg wrote:
20 Nov 2018 19:18
Wiem to wszystko co pisze Votek. Zgadzam się z tym całkowicie.
Procka nie zmienię nigdy w tym kompie, i kupowanie lepszej karty ,a co za tym idzie dużo droższej do FX-6300 nic mi nie da. Lepiej dać te 3.5 tys.na sprzęt.W moim przypadku tylko ETS2 , ATS. Te 2gb wystarczy dla tych gier. Gram jeszcze tylko w brydża.
Ja też raczej tymczasowo nie zamierzam zmieniać komputera... może za 10 lat :D prędzej już zainwestuje w grafikę i SDD, bo tak samo jak TY gram tylko w ETS 2 i co najwyżej Tibie albo Skyrim, nic więcej :) 3,5 tysiąca na sprzęt to raczej kilka lat temu dawaliśmy na taki co mamy teraz :D
Pisałeś wcześniej, że masz włączonych aż 40 modów... Jak długo Ci się ładuje profil z nimi wszystkimi?
BruceD wrote:
20 Nov 2018 19:15
Wiesz, że możesz zmienić miejsce docelowe katalogu z profilami (i modami włącznie)?
Bardzo chętnie dowiem się jak to zrobić. Szczerze, nie wiedziałem.
Vøytek wrote:
20 Nov 2018 19:26
Jakie minusy mają dyski SSD, poza pojemnością i wyższą ceną? ;)
Z dyskiem SSD w pracy wszedłem w silne pole magnetyczne i kaput. Tym dyskiem można rzucać w przeciwieństwie do HDD talerzowego, niemniej jednak zabija go silne pole magnetyczne- to w końcu elektronika. No i żywotność... System tworzy pliki, obraca nimi, co również nie jest bez wpływu na żywotność i pojemność. Czytałem, że niby SSD mają taką żywotność, że można codziennie przez 10 lat wgrywać i kasować kilka GB, ale bądźmy szczerzy wszystko na tym świecie ma swoje minusy i plusy i nie wiemy kiedy na kogo trafi.
Hoenhaim,
GG: 3034307



Locked

Return to “Polski”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 13 guests