Przebudowa Poznania - czy warto?

Polish
User avatar
WapkeZdrapke
Posts: 54
Joined: 30 Sep 2018 14:59

18 Jun 2019 15:31

Zauważyłem, że w plikach jest naprawdę dużo modeli związanych z Poznaniem. Tak jakby coś miało się dziać, a wszystkie plany poszły do kubła i teraz te modele sobie oczekują na swoją rolę w plikach (tzw. zbędne spekulacje). Te modele też zachęcają mnie trochę do zbudowania Poznania w skali np. 1:5. Ze względu na dobudowę trzeciego pasa zastanawiam się, czy taka przebudowa (jako luźny dodatek do PM/osobna mapa) się przyda. Teraz w tej okolicy jest straszny bałagan i na pewno południowa część/Luboń będzie największą udręką, ponieważ trwają tu remonty. Ewentualnie by się po prostu pominęło ten segment i zrobiło szerszą autostradę przed jej realnym odpowiednikiem. Od razu mówię, że teraz mam niesamowicie dużo wolnego czasu (wakacje i te sprawy), co daje mi wolną rękę. Przynajmniej te porzucone modele w końcu by znalazły swoje zastosowanie.
I tu pytanie do społeczności PM. Czy warto się w ten sposób podszkolić? Czy ma to sens?
Map editor is broken but who cares

PC: i5-4670, GTX 1050 Ti, 4 GB DDR3 1600 MHz, 2 TB HDD + 240 GB SSD

User avatar
Vøytek
Developer
Posts: 10276
Joined: 05 Jan 2014 19:38
Location: Prague, Czech Republic
Contact:

18 Jun 2019 17:07

Widzę, że jesteś bardzo niezdecydowany - to nie wróży przyszłości Twoim ewentualnym projektom. Nawet jak w końcu wybierzesz miasto i zaczniesz, to za tydzień się znudzi i zaczniesz kolejne, albo rzucisz w ogóle edytor. Życzę Ci, żeby tak się nie stało, ale już sporo w tej społeczności widziałem i niestety tak to bywa. Ba, nawet doświadczeni modderzy (choćby kilka lat stażu w PM) zaczynają czasem jakieś miasto w przypływie weny, a później zostaje niedokończona dziura na mapie i projekt zostaje w końcu skasowany. Ja sam mam problemy z motywacją - ale na przykład po wybraniu Szczebrzeszyna starałem się codziennie coś zrobić. Czasami godzinkę, czasami trzy, ale wiedziałem że jak odpuszczę pewnego wieczoru, to zostawię projekt niedokończony i praca się zmarnuje. W pewnym sensie sam musiałem kontrolować swoją motywację. Ale jeśli nie wybierzesz niczego, to nigdy nie zaczniesz i wizja zbudowania czegokolwiek minie. Nie oszukujmy się - to przemija tak samo jak inne hobby czy ulubiona gra. Możesz grać pół roku w jedną grę, po 5 godzin dziennie, ale w końcu stopniowo zaczniesz z niej rezygnować, aż całkiem to rzucisz (bo inna gra będzie ciekawsza na przykład).
Teraz masz chęć na zrobienie czegoś w edytorze, to super, ale jak nie spożytkujesz tej energii i nie będzie efektów, to za tydzień może już wcale nie będziesz miał tej weny. Jeśli jednak coś zaczniesz, to jest szansa że edytor Cię przyciągnie i będziesz miał chęć kontynuować przez kilka miesięcy - ale siedzenie i wymyślanie co byś chciał zrobić nie daje żadnego pożytku ani Tobie, ani graczom. Dokonaj wyboru i zacznij pracować, to najlepsze co możesz zrobić.

Nie zbudujesz Poznania w skali 1:5 szybciej od naszego Poznania w 1:19, to jest po prostu fizycznie niemożliwe, nawet gdyby Hixo nie miał kompa jeszcze pół roku. Mówiłeś, że do tak małego miasteczka jak Darłowo brakowało assetów - pomyśl ile będzie potrzebnych dla Poznania w 1:5? Nawet w 1:19 nie ma szans na wiele fajnych, unikatowych modeli, bo nie ma kto ich zrobić. Trzeba pracować z tym co jest, a w skali 1:5 będziesz ciągle ograniczony assetami.
A mówisz jeszcze o trzecim pasie na A2 - nie wydasz tej mapy szybciej niż oni to ukończą pod koniec roku. O ile mówimy o realistycznej mapie w ładnej jakości. Bo zrobić byle jak to można w tydzień, ale nie o to chodzi, prawda? ;)

Moja sugestia jest prosta - wybierz brzydką drogę w PM, gdzieś na Podkarpaciu na przykład i ją przebuduj na realistyczną. Może jakieś miasteczko tam wciśniesz, może przerobisz istniejące... Ale wybierz coś małego. Coś, co możesz skończyć w tydzień czy dwa. Jak "zamkniesz" taki jeden odcinek drogi, to zaczynasz następny. W ten sposób nawet jeśli w którymś momencie stracisz chęci, to i tak już poprzednie odcinki drogi będą gotowe - a jeśli rozkopiesz wszystko naraz i rzucisz w połowie, to wszystko na marne. Szkoda po prostu czasu. Nie rzucaj się od razu na głęboką wodę, bo przytłoczy Cię ogrom projektu. Mamy tutaj Londyn czy Wiedeń, które zajęły lata doświadczonym modderom - w końcu musieli stracić motywację, na dodatek początkowe obszary zaczęły się już starzeć i trzeba było je odświeżać, a kontynuowanie pracy było dosłownie zmuszaniem się, byle to wielkie cholerstwo ukończyć, bo inaczej gracze będą niezadowoleni, a i sam modder straci miesiące ciężkiej pracy... Niestety, właśnie to zawsze wstrzymuje tak duże projekty. Dlatego naprawdę odradzam Poznań czy inne duże miasta.

Chcesz się podszkolić? Zrób jak podpowiadam - wybierasz istniejącą drogę i ją odświeżasz, dostosowując bardziej do reala. Dodajesz jakąś wioskę, może rzekę, jakiś charakterystyczny punkt który w oryginale został pominięty. Albo jakaś unikatowa stacja paliw? MOP na autostradzie? Później próbujesz zbudować węzeł... Albo patrzysz której Twoim zdaniem istotnej drogi brakuje i ją dorabiasz.
Zrobisz jak zechcesz, ale jeśli nie umiesz zdecydować i pytasz o rady, to je otrzymujesz i najlepiej będzie z nich skorzystać, nawet jeśli w wyobraźni masz wizję pięknego Poznania w skali 1:5 ;)
Image
Currently working on: various stuff
#1 forum spammer
Enjoying PM since 1.52
YouTube channel [PL]: http://youtube.pl/vooytek

User avatar
WapkeZdrapke
Posts: 54
Joined: 30 Sep 2018 14:59

18 Jun 2019 17:29

Święta racja. Myślę, że tak właśnie zrobię, a po nabraniu sił zrobię Poznań i inne duże miasta. Mimo wszystko dam jeszcze się wypowiedzieć innym użytkownikom.
edit: Aktualnie bawię się S3 (obecnie na PM jest przestarzała trasa).
Last edited by WapkeZdrapke on 18 Jun 2019 18:17, edited 1 time in total.
Map editor is broken but who cares

PC: i5-4670, GTX 1050 Ti, 4 GB DDR3 1600 MHz, 2 TB HDD + 240 GB SSD

<SCANIA×R500>
Posts: 108
Joined: 27 Sep 2017 08:49
Location: Świętochłowice Chropaczow Śląskie

18 Jun 2019 17:49

A może przebudowa Katowic bo te bazowe jest kiepskie to tylko propozycja ;)
Scania R500 topline 4x2Image
Naczepa firanka 3 osiowa
Image

User avatar
WapkeZdrapke
Posts: 54
Joined: 30 Sep 2018 14:59

18 Jun 2019 18:21

Katowice są IMO za duże dla początkującego. Już takie Darłowo jest ciężkie do zrobienia, a co dopiero ogromne Katowice z całą aglomeracją. Grupka początkujących twórców mogłaby się poddać pod takim natłokiem, a co dopiero ja. Gdybym umiał dużo więcej i pracował z kimś, to najprawdopodobniej przyjąłbym to wyzwanie. Teraz nie ma na to co liczyć.
Map editor is broken but who cares

PC: i5-4670, GTX 1050 Ti, 4 GB DDR3 1600 MHz, 2 TB HDD + 240 GB SSD

User avatar
Vøytek
Developer
Posts: 10276
Joined: 05 Jan 2014 19:38
Location: Prague, Czech Republic
Contact:

18 Jun 2019 19:03

GOP zdecydowanie nie jest dla jednej osoby - i znów pojawia się temat braku assetów. Poza tym, taki obszar trzeba sensownie rozplanować i zoptymalizować. Wiecie jak było w Barcelonie. Miasto ładnie zrobione, realistyczne, ale zbyt przegięte i niemożliwe do zoptymalizowania. Z braku doświadczenia utalentowany mapper dał graczom piękne miasto, którym nie mogli się odpowiednio nacieszyć.

Oczywiście nie bronię spróbować @scania&volvo, odpalaj edytor i śmiało działaj. Każdy od czegoś zaczyna, najczęściej właśnie od chęci poprawienia bliskiej mu okolicy. Nie ma wymówek "Ja nie umiem", bo nikt na początku nie umie, a jakoś modderzy są i dają graczom radość. To tylko kwestia chęci i rozsądnego podejścia do tematu. Tak samo Ty możesz się za to wziąć jak i my - a skoro wiesz że my w tej chwili odpadamy, to wszystko w Twoich rękach ;)
Image
Currently working on: various stuff
#1 forum spammer
Enjoying PM since 1.52
YouTube channel [PL]: http://youtube.pl/vooytek

<SCANIA×R500>
Posts: 108
Joined: 27 Sep 2017 08:49
Location: Świętochłowice Chropaczow Śląskie

18 Jun 2019 21:25

Ale ja jestem zielony w tych rzeczach i niemam edytora map i pojecia jak to zrobić mam szacunek do was GOP jest ogromne z dużą ilością miast i roznych dróg robcie swoją robote bo bardzo uwielbiam jeździć na waszej mapie i zycze dużo cierpliwości i sukcesów w dalszej pracy nad mapa i czekam na nową wersję do patha 1.35 pozdrowienia z Slaska przysyła scania&volvo (Krzysiek)
Scania R500 topline 4x2Image
Naczepa firanka 3 osiowa
Image

User avatar
WapkeZdrapke
Posts: 54
Joined: 30 Sep 2018 14:59

18 Jun 2019 21:52

Każdy kiedyś był zielony. Edytor ma każdy, wystarczy go odblokować.
Map editor is broken but who cares

PC: i5-4670, GTX 1050 Ti, 4 GB DDR3 1600 MHz, 2 TB HDD + 240 GB SSD

<SCANIA×R500>
Posts: 108
Joined: 27 Sep 2017 08:49
Location: Świętochłowice Chropaczow Śląskie

18 Jun 2019 21:57

Jakbym chciał zrobic mapę na moim laptopie to byłby cud i ze względu na słaby wzrok :geek: to mi tylko zastała tylko jazda po wirtualnym świecie bo w rzeczywistosci nie moge mieć prawa jazdy jestem tylko graczem który ma dużo pomyslow :idea: których nie mogę zrealizowac ale popieram wasza decyzję i mam pytanie czy można było zrobić tylko większe miasta tak jak Katowice i Giliwice na bazie Wiednia bo na tej cześci mapy mi się pododa to nie musi być całe miasto może być jakaś czesc to zależy tylko do was czy to zaakceptujecie czy nie :?: ;)
Scania R500 topline 4x2Image
Naczepa firanka 3 osiowa
Image

User avatar
Vøytek
Developer
Posts: 10276
Joined: 05 Jan 2014 19:38
Location: Prague, Czech Republic
Contact:

18 Jun 2019 22:03

Wiek czy słaby sprzęt to też żadna wymówka - i jeśli widzisz na tyle by grać, to na pewno też na tyle by robić mapę ;)
W teamie mamy osoby z naprawdę słabym sprzętem, a także zarówno bardzo stare jak i bardzo młode. Jak mówiłem - niektórzy potrafią tylko wymagać, ale sami nie chcą poświęcić swojego wolnego czasu na coś pożytecznego dla innych. Przykre, ale prawdziwe. Zawsze można znaleźć kolejne wymówki, ale sztuką jest właśnie zrezygnować z grania, a ten czas przeznaczyć na tworzenie mapy.
Jak już było mówione - Katowice nie zostaną ruszone jeszcze przez długi czas, więc mówienie o tym w każdym możliwym temacie jest co najmniej irytujące...
Autor pytał o Poznań i przy tym zostańmy.
Image
Currently working on: various stuff
#1 forum spammer
Enjoying PM since 1.52
YouTube channel [PL]: http://youtube.pl/vooytek



Locked

Return to “Polski”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 11 guests