Na jakim sprzęcie gracie w ETS 2?

Polish
User avatar
Vøytek
Developer
Posts: 10276
Joined: 05 Jan 2014 19:38
Location: Prague, Czech Republic
Contact:

09 Jul 2020 09:09

Nie robiłem dawno dokładnego researchu, ale stacjonarny sprzęt o podobnej mocy jest zazwyczaj 3 razy tańszy.

Jak sam widzisz, masz najwyżej 4-letni sprzęt (data premiery CPU to 2016), a nie jest w stanie uciągnąć ETSa z 2012 roku. A o nowszych i bardziej wymagających grach możesz pomarzyć.

Natomiast mój drugi komputer, złożony z budżetowych części + starych części z głównego kompa nie ma z tym problemu, na 10-letniej karcie graficznej i procesorze za grosze...

Jeżeli naprawdę potrzebujesz laptopa, to popytaj na forach technologicznych, gdzie jest dużo znawców tematu i doradzą. Czasami na przykład karta graficzna w laptopie jest dużo gorsza od stacjonarnego odpowiednika, a niby ten sam model. 3 lata temu mama potrzebowała laptopa i wzięła za bodajże 2500 - z ciekawości odpaliłem ETSa i nie da się grać nawet bez modów... Stacjonarny sprzęt byłby dużo lepszym pomysłem pod gry.
Image
Currently working on: various stuff
#1 forum spammer
Enjoying PM since 1.52
YouTube channel [PL]: http://youtube.pl/vooytek


wujex
Posts: 189
Joined: 11 Sep 2016 01:57
Location: Łódź

12 Jul 2020 00:02

I5 3470s 16 gb ram ddr3 1600mhz gtx 1060 3gb. Skalowanie 300 wiekszosc ultra i sporo modów. Czasem cos przytnie zwłaszcza po dluzszym graniu. To wina za małej karty graficznej ? Mysle nad ryzenem 3600 i gtx 1660 super bo poza ets gram tylko w gta V
Image

User avatar
Vøytek
Developer
Posts: 10276
Joined: 05 Jan 2014 19:38
Location: Prague, Czech Republic
Contact:

12 Jul 2020 11:33

3GB to jednak dość mało w 2020. Ja parę miesięcy temu w końcu przesiadłem się z GTX660 (2GB) na 2060 Super (8GB).

Nie pamiętam czy to akurat model 1060, ale jedna z tych kart miała wolniejszą pamięć (starszy standard) w wersji 3GB w porównaniu ze swoim odpowiednikiem 6GB. To też może wpłynąć negatywnie na wydajność.
Image
Currently working on: various stuff
#1 forum spammer
Enjoying PM since 1.52
YouTube channel [PL]: http://youtube.pl/vooytek

bolo10
Posts: 81
Joined: 22 Jul 2018 10:41

18 Jul 2020 09:27

Vøytek wrote:
09 Jul 2020 09:09
Nie robiłem dawno dokładnego researchu, ale stacjonarny sprzęt o podobnej mocy jest zazwyczaj 3 razy tańszy.

Jak sam widzisz, masz najwyżej 4-letni sprzęt (data premiery CPU to 2016), a nie jest w stanie uciągnąć ETSa z 2012 roku. A o nowszych i bardziej wymagających grach możesz pomarzyć.

Natomiast mój drugi komputer, złożony z budżetowych części + starych części z głównego kompa nie ma z tym problemu, na 10-letniej karcie graficznej i procesorze za grosze...

Jeżeli naprawdę potrzebujesz laptopa, to popytaj na forach technologicznych, gdzie jest dużo znawców tematu i doradzą. Czasami na przykład karta graficzna w laptopie jest dużo gorsza od stacjonarnego odpowiednika, a niby ten sam model. 3 lata temu mama potrzebowała laptopa i wzięła za bodajże 2500 - z ciekawości odpaliłem ETSa i nie da się grać nawet bez modów... Stacjonarny sprzęt byłby dużo lepszym pomysłem pod gry.
Uciągnie ETSa 2 bez modów promods, na modach promods się zacina

Orkan
Posts: 3
Joined: 04 Jan 2016 17:45
Donation rank:

22 Jul 2020 12:13

Ja gram na I5 2500K @4500 GHz, 8 GB RAM, GF 960 OC, dysk SSD, i też ciągle mi przycina na Pormodsach. Skalowanie 200%, FHD, reszta praktycznie na maksa. W niektórych miastach są spadki FPS nawet 40 klatek, ale wystarczy, że spada poniżej 60 i już mi to przeszkadza, bo jest wyraźny spadek płynności, jednak najbardziej denerwują mnie te przycinki.
Mówiąc, że 3 GB pamięci VRAM to jest mało dla tak słabo wyglądającej i mało dynamicznej gry, jest moim zdaniem nieporozumieniem. Gra jest masakrycznie zoptymalizowana, korzysta tylko z jednego rdzenia procesora, i to jest de facto powodem słabej wydajności. ETS zwalnia ludziom na komputerach, na których na pełnych detalach chodzą gry jak GTA V czy Far Cry.

User avatar
Vøytek
Developer
Posts: 10276
Joined: 05 Jan 2014 19:38
Location: Prague, Czech Republic
Contact:

22 Jul 2020 22:13

Na GTX660 2GB nie miałem problemów z utrzymaniem 60fpsów, nawet w miastach. Trieste potrafi przyciąć w pewnym miejscu, tam spadek do 55. Trzeba dostosować ustawienia do maszyny - grałem na 125% skalowania, niektóre ustawienia na wysokie, lusterka i coś jeszcze na średnie bodajże.

Nie rozumiem tego narzekania na "słabo wyglądającą" grę - co jest takie brzydkie? Spotykam się raz na jakiś czas z takim komentarzem, ale co konkretnie nie trzyma poziomu? Jedyne co mi się rzuca w oczy to odbicia, zarówno w wodzie jak i szybach.
Grałem ostatnio w Odyssey i grafika jest piękna, ale kosztem wydajności i to dużo większym niż tutaj oczywiście. Do tego różnica "wieku" obu gier. I ETS2 nie potrzebuje pewnych wodotrysków, to zupełnie co innego.
Widziałeś nowe symulatory? On the Road na przykład? Co z tego że śmigają na jakimś nowym i niby potężnym silniku, skoro twórcy skopali nawet podstawowe aspekty wizualne? Wszystko wygląda biednie i sztucznie... Gry z 2019/2020 roku nie mają nawet szans dorównać grze z 2012. Silnik jest solidny i dalej trzyma poziom, nawet jeśli brakuje mu jakichś tam bajerów graficznych z pewnych gier AAA ;)

I z ostatnim zdaniem na pewno się nie zgodzę - kupiłem parę miesięcy temu RTX 2060 Super i oczywiście w ETS/ATS mogę teraz śmigać na maksymalnych ustawieniach, z 400% skalowania, natomiast w GTA V musiałem obniżyć na przykład gęstość trawy, bo klatki potrafiły chrupnąć nawet do 30 kilku, mimo że wszędzie indziej trzyma 75. A jest jeszcze ustawienie w stylu skalowania z ETSa, które mnoży rozdzielczość. O tym mogę zapomnieć, jeśli chcę grać płynnie. Poza tym, GTA V to gra z 2013 (konsole) czy 2015 (PC), zatem też nie jest to nowy produkt i wiadomo że jest świetnie zoptymalizowany nawet pod słaby sprzęt. Ale to jest Rockstar, ogromne studio z mnóstwem programistów, którzy też działają na własnym silniku i mają jeszcze większe możliwości. Porównaj z jakąś grą symulacyjną - kiedyś odpalałem jakiś Bus Simulator i optymalizacja leżała.

Optymalizacja ETSa przeszła ogromne zmiany - kilka lat temu Barcelona była niegrywalna, najwyżej 25 klatek. A dziś? 60 bez zająknięcia na tym samym sprzęcie.
Image
Currently working on: various stuff
#1 forum spammer
Enjoying PM since 1.52
YouTube channel [PL]: http://youtube.pl/vooytek

<SCANIA×R500>
Posts: 108
Joined: 27 Sep 2017 08:49
Location: Świętochłowice Chropaczow Śląskie

22 Jul 2020 23:16

Witam mam pytanie jak sprawdzić parametry na laptopie mam acera i gram na nim w ETSa czasami mam jakieś przycinki najczęściej przy zapisywaniu się autosevów mnie to nie przeszkadza grundrze ze mogę pośmiać ciężarówka i to mi wystarcza nawet na niskich ustawieniach graficznych ja nie jestem wymagający dla mnie najważniejsze jest żeby ets był grywalny z modami których ja używam
Scania R500 topline 4x2Image
Naczepa firanka 3 osiowa
Image

User avatar
Vøytek
Developer
Posts: 10276
Joined: 05 Jan 2014 19:38
Location: Prague, Czech Republic
Contact:

23 Jul 2020 08:32

A nie ma na nim naklejki ze specyfikacją?

Możesz sprawdzić w różnych programach, na przykład CPU-Z.
Image
Currently working on: various stuff
#1 forum spammer
Enjoying PM since 1.52
YouTube channel [PL]: http://youtube.pl/vooytek

<SCANIA×R500>
Posts: 108
Joined: 27 Sep 2017 08:49
Location: Świętochłowice Chropaczow Śląskie

23 Jul 2020 10:41

Vøytek dzięki za info
Scania R500 topline 4x2Image
Naczepa firanka 3 osiowa
Image



Post Reply

Return to “Polski”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 1 guest